Haber

Belçika Dışişleri Bakanı Lahbib, Bakan Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu

Belçika Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültür Kurumları Bakanı Hadja Lahbib, Türkiye’nin 4 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yaptığını belirterek, “Ülkem, Türk makamlarının ve Türk makamlarının bu konudaki tüm çabalarını takdir ediyor. Bu kapsamda, Hem ülkem hem de Türkiye, hem Ürdün’ü hem de çok sayıda göçmen barındıran ülkeleri desteklemeye hazır.” söz konusu.

Lahbib, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Bakan Çavuşoğlu’na misafirperverliği için teşekkür eden Lahbib, Türkiye ile Belçika arasındaki ilişkilerin çok uzun süredir devam ettiğini ve 2024 yılında Türkiye ile Belçika’nın iş sözleşmesini kutlayacaklarını söyledi.

Lahbib, Türkiye’nin Belçika’nın en önemli ticari ortaklarından biri olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesini istedi.

Lahbib, hem insani hem de ekonomik iş birliğine dikkat çekerek, “Türkiye hem NATO’da hem de Avrupa Birliği’nde (AB) ve birçok uluslararası gündemde birlikte çalıştığımız bir ülke. Ortak çıkarlarımıza göre Avrupalı ​​ya da uluslararası. Yaptık.” söz konusu.

Görüşmede her iki tarafın da endişelerini çok samimi ve açık bir şekilde dile getirdiğini kaydeden Lahbib, “Burada müttefikler arasında hiçbir şekilde bir çatışma olamaz” dedi. ifadesini kullandı.

Ege Denizi, mülteci sorunu ve diyalog

Belçika’nın da Ege Denizi’ndeki olaylardan rahatsız olduğunu belirten Lahbib, buradaki sorunların çözülmesi için diyalogun gerekliliğine vurgu yaptı.

Lahbib, insanoğlunun bugüne kadar bunu aşmak için en iyi kullandığı aracın diyalog olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle müzakere masasının da ortasında olmamız gerekiyor.” dedi.

Belçika’nın dış ilişkilerinde insan haklarının en önemli konulardan biri olduğunu belirten Lahbib, “Dün kadın hakları ve İstanbul’da yaşanan olaylardan da bahsettik. Bu kapsamda ifade özgürlüğünün yanı sıra, adalet, hukuk devletinin en önemli unsurlarıdır.Ayrıca Avrupa Komisyonu’nun son raporu ve Türkiye’deki adaletsizliği konuştuk.

Bakan Çavuşoğlu’ndan bu konuda çok şey beklediğine işaret eden Lahbib, “Bu bağlamda 2023 yılında seçimlerin Türk halkının seçimini ortaya koyacak şekilde yapılmasını bekliyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Görüşmelerde Ukrayna-Rusya savaşının da ele alındığını kaydeden Lahbib, bu anlaşmanın Türkiye’nin çabaları ve Türk ve Türk diplomasisi olmadan mümkün olamayacağına dikkat çekti.

13 Kasım’da İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınayan Lahbib, Belçika’nın ideolojisi ne olursa olsun teröristlerin peşine düşeceğini, Türkiye ile Belçika’nın özellikle şiddet ve nefrete karşı her zaman ortak kalacağını söyledi.

Lahbib, Türkiye’nin güvenlik konusundaki endişelerini anladıklarını ifade etti.

Belçika göçmenlik konusunda Türkiye’yi desteklemeye hazır

Türkiye’nin Irak ve Suriye’de olası yeni bir kara operasyonundan duyduğu kaygıyı dile getiren Lahbib, buradaki amacın DEAŞ’a yönelik bir çaba olması gerektiğini söyledi.

Lahbib, Türkiye’nin 4 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkem, Türk makamlarının ve Türk makamlarının bu konudaki tüm çabalarını takdir ediyor. Bu bağlamda ülkem, Türkiye’yi, Ürdün’ü ve ayrıca çok sayıda göçmen barındıran ülkeleri desteklemeye hazır.”

Türkiye ile bağları daha da güçlendirmek amacıyla buraya geldiğini belirten Lahbib, Türkiye’yi tekrar ziyaret edeceğini ve Antalya Diplomasi Forumu’na katılacağını bildirdi.

Lahbib, Türkiye’nin komşu ülkelere yönelik tek taraflı harekâtının olumsuz sonuçlara yol açabileceğini ve bunun olayları hızlandırabileceğini değerlendirdi.

Lahbib, Belçika’daki PKK/YPG terör örgütü mensuplarına ilişkin şunları söyledi:

“İfade özgürlüğü ve gösteri özgürlüğü kapsamında soruşturmalar yapılmış ve ancak fiilen sonuçlandırılmıştır. İlave bir bilgi varsa buradaki birimlerinizden ve özellikle üçlü zirvede bu bilgiyi almaktan memnuniyet duyarız. Bugüne kadar yapılanlar ifade özgürlüğü kapsamında ve aynı zamanda ifade özgürlüğü kapsamında olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu