Haber

ABD ve Rusya’nın istihbarat başkanları Ankara’da bir araya geldi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Lideri Bill Burns ve Rusya Dış İstihbarat Servisi Lideri Sergey Naryshkin, Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu yetkilisi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Lideri Bill Burns ve Rusya Dış İstihbarat Servisi Lideri Sergey Naryshkin’in Türkiye’de bir araya geldiğini aktardı. Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede, nükleer risk ve Rusya’da tutuklu bulunan ABD vatandaşları ele alındı. Burns’ün “herhangi bir müzakere yürütmediğini” vurgulayan yetkili, ” Ukrayna’daki savaşın çözümünü tartışmıyor. Rusya’nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrara yönelik riskler hakkında bir mesaj veriyor. Ayrıca haksız yere gözaltına alınan ABD vatandaşlarının davalarını da gündeme getirecek” dedi.

ABD’nin Burns’ün ziyaretinden evvel Ukrayna’ya görüşme hakkında bilgi verdiğini de sözlerine ekleyen yetkili, “Temel ilkemize sıkı sıkıya bağlıyız; Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında hiçbir şeyi görüşmeyiz” dedi.

Ankara’daki görüşme, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı akınlardan bu yana ABD-Rusya ortasında bilinen birinci üst seviye temas oldu. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu